Contabil (m/f/d)

Auengrund, 98673
Cu normă întreagă
De la 07.03.2024

Întrebări despre job?

Doamna Andrea Koch
ACTIEF Personalmanagement
Hildburghausen

Întrebări despre job?

Descrierea postului

În numele unui client renumit din regiunea Auengrund, la sediul din Merbelsrod, vă căutăm exact pe dvs. ca contabil / contabil (m/f/d).

  • Loc de muncă sigur cu contract de muncă permanent
  • Șanse concrete de a fi acceptat
  • Pachet salarial atractiv, peste grila de salarizare BAP
  • Sprijin personal din partea unor consultanți de personal competent la fața locului
  • Primă de vacanță și de Crăciun
  • Controale medicale preventive gratuite
  • Angajare pe termen lung într-o companie de renume din regiune

  • Persoană de contact pentru procesele tradiționale de contabilitate financiară (contabilitate financiară și generală, impozite, trezorerie/planificare a lichidităților, sistem de control intern / conformitate SOX, situații financiare consolidate).
  • Colaborarea la pregătirea, planificarea și coordonarea situațiilor financiare HGB (situații financiare lunare, trimestriale și anuale)
  • Coordonarea cu contactele interne din alte departamente, dar și cu băncile, auditorii interni, contabilii, consultanții fiscali și auditorii.
  • Colaborarea în dezvoltarea ulterioară a proceselor contabile
  • Identificarea riscurilor potențiale, formularea de recomandări de acțiune și punerea în aplicare a măsurilor.
  • Prelucrarea/implementarea subiectelor relevante din punct de vedere fiscal, cum ar fi impozitul pe câștigurile de capital și impozitul pe profit, în colaborare cu auditorii noștri

  • A absolvit cu succes un curs de formare comercială cu calificare suplimentară ca și contabil sau a absolvit cu succes studii comerciale
  • Cel puțin 3-5 ani de experiență într-o poziție comparabilă
    De dorit cunoștințe foarte bune de MS-Office și de contabilitate IFRS
  • Experiență în prezentarea datelor către conducere și foarte bune abilități de comunicare
  • Modul independent de lucru
  • Afinitate pentru numere, precum și pentru acuratețe și fiabilitate
  • Cunoașterea fluentă a limbilor germană și engleză

Întrebări despre job?

Frau Andrea Koch
ACTIEF Personalmanagement Hildburghausen

Telefon: +49 (0) 3685 40115-0